Küresel elektrikli araç satışları yüzde 55 arttı

0

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Küresel Elektrikli Araç Görünümü raporu, dünya genelinde elektrikli araç satışlarının %55 artarak 10 milyonu aştığını ortaya koydu. Bu, elektrikli araçların toplam araç satışlarındaki payının %14’e yükselmesi anlamına geliyor. 2020 ve 2021 yıllarında bu oran sırasıyla %4 ve %9 olarak gerçekleşmişti.

Küresel elektrikli araç satışları, 2017’de bir milyondan, 2022’de 10 milyona çıktı. Geçen yıl elektrikli araçlara yapılan harcamalar da 425 milyar dolara ulaştı. Devlet sübvansiyonlarının bu harcamaların sadece %10’unu oluşturması dikkat çekiyor.

Çin, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri en fazla elektrikli araç satışı yapılan pazarlar olarak öne çıkarken, geçen yılın küresel elektrikli araç satışlarının %60’ı Çin’de gerçekleşti. Kullanımda olan tüm EV’lerin ise %13,8 milyonu Çin’de bulunuyor. Almanya, Avrupa’da en fazla elektrikli araç satışı yapan ülke konumunda.

Türkiye’deki elektrikli araç satışları ise 2021’den neredeyse ikiye katlanarak geçtiğimiz yıl 7.540’a ulaştı. Türkiye’de kullanımda olan toplam EV sayısı 16.000’i aştı.

Bu yılın ilk çeyreğinde ise dünya çapında bir önceki yılın aynı dönemine göre %25 artışla 2,3 milyon elektrikli araç satıldı. Bu rakamın yıl sonuna kadar 14 milyona ulaşması öngörülüyor ve bu da EV’lerin dünya çapında satılan tüm araçların %18’ini oluşturması anlamına geliyor.

IEA Başkanı Fatih Birol, elektrikli araçların dünya genelindeki araç imalat sanayisinde tarihi bir dönüşümü sürdürdüğünü belirtirken, elektrikli araçların önümüzdeki yıllarda petrol talebinde önemli bir düşüşe sebep olacağını söyledi. Birol’a göre, elektrikli araçlar 2030 yılına kadar günde en az 5 milyon varil petrol ihtiyacını ortadan kaldıracak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku