KKTC’de, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü törenlerle kutlandı

0

Başkent Lefkoşa’daki tören Atatürk anıtı önünde gerçekleşti.

Törene, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, KKTC İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kıbrıs Türk Barış Komutanı Metin Feyzioğlu, Emniyet Müdürü Tümgeneral Selahattin Kılınç, Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Osman Aytaç, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bazı bakan ve milletvekilleri, memur askerler, siyasetçiler, milletvekilleri katıldı. kurum, kuruluş ve dernekler ile vatandaşlar.

Tören, Atatürk Anıtı’na çelenk teslim edilmesi, ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrağın göndere çekilmesiyle devam etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, özel hatıra defterine şunları yazdı:


“Tarihte çok az olay, kendisinden sonra olacak olayları belirlemiştir. 100 yıl sonra bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanına baktığımızda bunun en büyük olaylardan biri olduğunu anlıyoruz. Osmanlı İmparatorluğu tüm zorluklara göğüs gerdi. Çöken Osmanlı İmparatorluğu topraklarında yayılmacı ve büyük güç devletlerin oynadığı oyunlar, ayakta kalma gücünü ortaya koymuştur.” Büyük Türk milletinin, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yürüttüğü Kurtuluş Savaşı ve bunun son aşaması olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı, askeri, diplomatik ve siyasi bir zaferdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm liderlerden razı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Recep Tayyip Erdoğan şahsında tüm Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyor, Cumhuriyetin yüzüncü yılında “Türkiye Yüzyılı”nın tüm yurttaşlarımızla birlikte bir “Türk Yüzyılı”na dönüşmesini temenni ediyorum. Kıbrıslı Türkler size minnettardır. “


KKTC’nin tüm şehirlerinde kutlama törenleri düzenlendi

Cumhuriyetin 100’üncü yılı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, KKTC’nin Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, Lefke, İskele, Mehmetçik, Akdoğan ve Geçitkale kentlerinde törenlerle kutlandı.

Ülke genelinde cadde ve caddeler Türk ve KKTC bayraklarıyla süslendi.

Bando ve fener alayı çeşitli kentlerde konser ve yürüyüşler düzenlerken, jimnastik, badminton ve okçuluk federasyonlarının düzenlediği Cumhuriyet Kupası müsabakaları da Lefkoşa’da gerçekleştirilecek.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bu akşam Lefkoşa’daki Türkiye Büyükelçiliği’nde resepsiyon düzenlenecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku