KDK’den yeni karar! Deprem hasarı sigorta tazminatı hangi tarifeden ödenecek?

0

Kamu Denetçiliği Enstitüsü’nün (KDK) kararına göre, depremde evleri hasar gören bazı deprem mağdurları, sigorta tazminatlarının 2022 yılı geçerli metrekare başına 1508 lira birim fiyatı üzerinden hesaplandığını belirterek, Tazminatın 2023 yılı 3 bin 16 lira birim fiyatı üzerinden ödenmesini istedi.

Talebi inceleyen KDK, şikâyetlerin giderilmesine yönelik düzenlemeye ilişkin Doğal Afet Sigortaları Enstitüsü Başkanlığı ile Özel Sigortalar ve Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanlığı’na önerilerde bulunulmasına karar verdi.

KARAR NEDENLERİNDEN

KDK kararında, sigorta poliçelerindeki önemli tarife değişiklikleri sigortalılara açıkça sunulmadan, hak sahiplerine eski tarife tutarları üzerinden ödeme yapıldığı ve bunun depremzedelerin mağduriyetine yol açtığı belirtildi.

Bu durumun hakkaniyete aykırı olduğunun altı çizilen kararda, zorunlu deprem sigortasının sağladığı teminatların, ülkenin birçok yerinde ve ev tipine bağlı olarak sigortanın gerçek değerinden düşük olduğu değerlendirildi.

Kararda, sosyal adaletin sağlanması ve depremzedelerin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla ödemelere ilişkin mevzuatın çıkarılması gerektiği vurgulanırken, depremzedelere ödemelerin 2023 tarifesine göre yapılması gerektiği belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku