Karaciğeri yağdan şişme noktasına getiriyor!

0
prof. Yusuf Yılmaz, karaciğerde doku yağının artmasıyla oluşan şişlik ve iltihaplanma nedeniyle bir süre sonra organın sertleşerek fonksiyonlarını yerine getirmesini engelleyen, karaciğer kanserine neden olan NASH hastalığından bahsetti.

Yılmaz, “Alkolden kaynaklanmayan karaciğer yağlanması diyoruz. Bu çok yaygın bir durum. Ancak siroza ilerleyebilen, karaciğer kanserine yol açabilen ve ölümle sonuçlanabilen bir türü var.

Bu nedenle ciddi biçimine NASH diyoruz. Çok yaygın bir halk sağlığı sorunudur. Dünyada sıklığı en az yüzde 25, ülkemizde ise yüzde 50’ye yakındır. Bunun şiddetli türü olan NASH, genel olarak çok nadir görülür, ancak o kadar yaygındır ki, en az görülen kısım tekrar çok ciddi hale gelir” dedi.

Fazla kilolu ve şeker hastalarının risk altında olduğunu ifade eden Yılmaz, “Aslında obezite, diyabet veya şekere yatkın kişilerde, kolesterolü yüksek kişilerde ve tansiyon gibi metabolik sendromu olan bazı kişilerde daha sık görülüyor.

Örneğin, diyabetiniz varsa, NASH insidansı, normal bir bireye göre 5 kat daha fazla NASH riski taşır.

NASH hastalığının sağlıklı beslenme ile önlenebileceğini ifade eden Prof. işlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan kaçının ve hazır meyve sularından kaçının.

Bunlar iştahınızı artırır, yedikçe yiyebilirsiniz, ciddi kalori verirler, çok ciddi zararları vardır. Onlardan uzak durursak tamamen önleyebiliriz, geri alabiliriz” dedi.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku