İtalyan Salvini’nin partisi ile Rusya arasındaki ‘rüşvet görüşmesi’ soruşturması düştü

0

İtalya’da, aşırı sağcı Lig Partisi lideri ve başbakan yardımcısı Matteo Salvini hakkında Rus yatırımcılardan rüşvet aldığı iddiaları üzerine açılan soruşturma, mahkeme tarafından düşürüldü. Mahkeme kararında, Salvini liderliğindeki Lig Partisi’nin Rus yatırımcılardan gizli petrol anlaşmasıyla 65 milyon euro aldığı iddiasının asılsız olduğu belirtildi.

Milano savcılığı, Rusya’nın İtalyan adli makamlarından gelen işbirliği taleplerine yanıt vermemesi nedeniyle yeterli delil toplayamadığını söyleyerek davanın düşürülmesini talep etmişti.

Salvini, mahkemenin kararını Twitter’da memnuniyetle karşıladı ve konuyla ilgili karşı dava açmaya hazırlandığını da belirtti. Partisine yöneltilen iddiaları yalanlayan Salvini, “Rusya’dan para almak için bir ruble, bir euro, bir dolar almadım. Bir litre votka bile içmedim” dedi.

Salvini’nin eski danışmanı Gianluca Savoini’nin Ekim 2018’de Moskova’da Rus işadamlarıyla fon transferine izin verecek olası bir petrol anlaşması üzerinde müzakere ettiğine dair basında çıkan haberlerin ardından 2019’da uluslararası yolsuzluk suçlamalarıyla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

ABD merkezli bir haber sitesi, toplantının ses kayıtlarını yayınlayarak iddiaları güçlendirmişti. Ancak Salvini bu iddiaları yalanladı ve partisinin Moskova’dan da para aldığını reddeden Savoini de “Ses kayıtlarında duyulan sözler bana ait değil. Bu Salvini’ye kurulan bir tuzaktır” şeklinde konuşmuştu.

Salvini, geçtiğimiz yıllarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in güçlü bir destekçisi olarak biliniyordu ve Moskova’yı birçok kez ziyaret etmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku