İspanya’nın Katalan liderler kararı sokakları karıştırdı

0

İspanya’da Katalan ayrılıkçı siyasetçilere yönelik af girişimlerine karşı başkent Madrid başta olmak üzere birçok şehirde binlerce kişi sokaklara çıktı.

Madrid’deki Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) genel merkezinin önünde toplanan protestocular, İspanyol bayrakları taşıdı ve “Sanchez hapishanede” ve “Puigdemont hapishanede” sloganları attı. Polisin kalabalığa müdahale etmesiyle gerginlik arttı. Protestocular, göz yaşartıcı gaz ve cop kullanan polise roket ve şişe atarak karşılık verdi.

İspanyol medyası gösteriye aralarında İspanya’nın aşırı sağcı Vox partisinin lideri Santiago Abascal’ın da bulunduğu yaklaşık 4.000 kişinin katıldığını bildirdi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, sosyal medya paylaşımında şunları söyledi: “PSOE genel merkezine saldırmak, demokrasiye ve demokrasiye inanan herkese saldırmak demektir.”

18 Kasım Cumartesi günü başkent Madrid’de af karşıtı bir gösteri daha yapılması planlanıyor.

SANCHEZ’E GÖRE HÜKÜMET KURMAK İÇİN KATATALYA’NIN DESTEĞİ GEREKLİ

İspanya’da 23 Temmuz’da yapılan genel seçimlerde oyların yüzde 32,9’unu alan merkez sağ Halk Partisi’nin (Partido Popular) lideri Alberto Nunez Feijoo’nun hükümet kuramamasının ardından İspanya Kralı VI. Felipe, Pedro Sanchez’e hükümeti kurma görevini verdi. Anketlerde ikinci sırada yer alan Sanchez liderliğindeki Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) koalisyon hükümeti kurabilmesi için Katalan bağımsızlık partilerinin desteği gerekiyor.

PUIGDEMONT’UN PARTİSİ İLE HENÜZ ANLAŞMA YOK

Koalisyon hükümeti kurmaya çalışan Sanchez, 2017’de hukuka aykırı bir şekilde referandum düzenleyen Katalonya özerk hükümetinin eski başkanı Carles Puigdemont ile terör örgütündeki rolleri nedeniyle hapis cezasına çarptırılan Katalan liderlere yönelik af çağrılarını kabul etti. referandum. Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) ile anlaşan Sanchez, İspanya’da arama ve tutuklama kararı bulunan Carles Puigdemont’un partisi Katalonya İçin Birlik (Junts) ile henüz anlaşmaya varamadı. Belçika’da yaşıyor.

Parlamento onayı gerektiren af ​​planı, Sanchez’i hukukun üstünlüğünü tehlikeye atmakla suçlayan muhalefet partileri tarafından eleştiriliyor. Muhalefet, daha önce affa karşı çıkan Sanchez’i iktidarda kalmak için her yolu denemekle suçluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku