İngiltere’de gıda fiyatlarında son 45 yılın en sert artışı görüldü

0

Geçtiğimiz ay Birleşik Krallık’ta gıda fiyatları yıllık bazda son 45 yılın en keskin artışını kaydetti. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan verilere göre, Mart ayındaki enflasyon Mart başındaki %10,4’ten %10,1’e gerilerken, gıda fiyatları %19,2 arttı ve 1977’den bu yana en keskin artışı kaydetti. Şubat ayında ise gıda ve alkolsüz içecek fiyatları yıllık %18,2 artmıştı.

ONS Başekonomisti Grant Fitzner, düşen akaryakıt fiyatlarının Mart ayındaki enflasyon yavaşlamasına katkıda bulunduğunu belirtirken, gıda fiyatlarının artmaya devam etmesi durumunda bu katkının büyük ölçüde ortadan kalkacağını kaydetti. Küresel gıda fiyatlarının düşüş eğiliminde olduğunu ancak henüz İngiltere’deki süpermarket zincirlerinin fiyatlarına yansımadığını ifade eden Fitzner, süpermarketlerin de dar gelirli kesime hitap eden ürünleri bünyelerine katmak için çaba harcadığını belirtti.

Araştırma şirketi Kantar’ın verilerine göre, ülkenin ana süpermarket zincirlerinden Lidl’in Mart ayı fiyatları yıllık bazda %25,2, Aldi %23,7 arttı. Morrissons %18, Asda %17,5 ve Sainsbury’s %14,4’lük bir artış gördü. Waitrose’daki fiyatların bu yılın Mart ayında yıllık %14,1 ve Ocado’nun fiyatlarının %10,7 arttığı bildirildi. Kantar verilerine göre, süpermarket zincirlerindeki fiyatlar bu yılın Mart ayında %17,2 arttı.

Artan gıda fiyatları ülkedeki insanların harcamalarını kısmasına neden olurken, süpermarket zincirleri de fiyatları kontrol altında tutmak ve dar gelirli kesime hitap eden ürünleri bünyelerine katmak için çaba sarf ediyorlar. Asda, temsilcisi aracılığıyla yaptığı açıklamada, küresel enflasyon baskılarına rağmen fiyatları müşteriler için kontrol altında tutmak ve en düşük fiyatlı büyük süpermarket olmaya devam etmek için çok çalıştıklarını vurguladı. Sainsbury’s ise son iki yılda 500 milyon sterlinlik yatırım yaparak fiyatları düşürmeyi başardıklarını belirtirken, Waitrose da üreticilere adil bir ödeme yapma endişesiyle fiyatları mümkün olan en düşük seviyede tutmaya çalıştıklarını kaydetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku