İklim değişikliğinde endişe verici döneme girildiğini gösteren olaylar

0

Bilim insanları iklim değişikliğinde yeni bir döneme girildiği konusunda uyarıyor. Pasifik sularını soğutan ve küresel sıcaklıkları düşüren El Nino, normalden bir veya iki ay önce gerçekleşti.

Bilim adamları, ortalama gezegen sıcaklığının rekor seviyelere ulaştığı ve bu konuda acil önlemler alınması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Bu yaz Kuzey Amerika’nın büyük bölümünde ölen mercan resifleri, daha güçlü rüzgarlar ve orman yangınları, son zamanlarda ortaya çıkan olağandışı olaylardan sadece birkaçı.

Potsdam İklim Araştırmaları Enstitüsü’nden Stefan Rahmstorf şunları söyledi: “Gezegenimizin fosil yakıtların kullanımı nedeniyle ısınması beklenmedik değil, ancak bu biz insanlar ve bağımlı olduğumuz ekosistemler için tehlikeli.” Diyor.

İklim değişikliğinin yeni bir döneme girdiğini gösteren olaylardan bazıları şöyle:

okyanus ısınması

Gezegenin çoğu, karbondioksit ve metan gibi gazların neden olduğu ısınmanın yüzde 90’ını emen okyanuslarla kaplıdır.

Nisan ayında, küresel okyanus sıcaklıkları 21,1 santigrat derece arttı. Sera gazı emisyonlarının kombinasyonu ve El Niño’nun erken oluşumu bu durumun nedeni olarak gösterildi.

Copernicus İklim Değişikliği Servisi, Kuzey Atlantik’te ‘olağanüstü derecede sıcak’ okyanus sıcaklıklarını ve İrlanda, Birleşik Krallık ve Baltık Denizi yakınlarında ‘aşırı’ deniz sıcak dalgalarını gösteren verileri yayınladı.

orman yangınlarından çıkan duman

Kuzey Kanada’dan yayılan orman yangınlarından çıkan duman, Kuzey Amerika’nın doğusundaki hava kalitesi seviyelerini tehlikeli bir noktaya getirdi.

West End’de orman yangınlarından yüksek düzeyde duman çıkması yaygındır, ancak bilim adamları iklim değişikliğinin yangınları ve sisi daha yoğun hale getireceğini ve East End’in daha fazla değişiklik göreceğini tahmin ediyor.

El Nino erken geldi

Pasifik sularını soğutan ve küresel sıcaklıkları düşüren El Nino, normalden bir veya iki ay önce gerçekleşti. Uzmanlar, El Nino’nun güçlenmek için normalden daha fazla zamanı olacağını söylüyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü, önümüzdeki beş yılın en az birinin, kaydedilen en sıcak yıl olan 2016’nın olağanüstü güçlü El Nino’sunu geçme şansının %98 olduğunu tahmin ediyor.

Antarktika deniz buzu büzülmesi

Bilim adamları, Antarktika’daki deniz buzunun rekor seviyeye gerilediğine dikkat çekiyor.

Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’ne göre, 27 Haziran’da buz tabakasının kapladığı 11,7 milyon kilometrekare, 1981-2010 ortalamasından yaklaşık 2,6 milyon kilometrekare daha azdı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku