Hıdırellez dilek kağıdı ne yapılır, nerede kutlanır? Hıdırellez günü ne yapılmaz? İşte anlam ve önemi

0

Hıdırellez, baharı simgeleyen en eski geleneklerden biridir. Hıdırellez’de her yıl Hz Hızır ve Hz İlyas’ın bir gül ağacının altında buluşarak kendine inanan ve yardım isteyenlere yardım ettiğine inanılır. Bu gelenek Anadolu’da ve Balkanlar’da sürekli kutlanmaktadır. İşte Hıdırellez ritüelleri ile ilgili detaylar…

HİDİRELLEZ NEDİR?

Hıdırellez veya Hıdırellez, Orta Asya, Orta Doğu, Anadolu ve Balkanlar’da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır Günü) olarak adlandırılan Hıdırellez Günü, sıkıntıda olanların yardımcısı olduğuna inanılan Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın barıştığı gün olarak kabul edilir ve kutlanır. karada buluş.

2023 Hıdırellez NE ZAMAN?

Hıdırellez, her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde geleneksel bir bayram olarak kutlanmaktadır. Hıdırellez bu yıl Cuma ve Cumartesi günleri denk geliyor.

hidroplez-2

Hıdırellez Ritüelleri

5 Mayıs ile 6 Mayıs arasındaki gecede taş tarlalar için tüm dilekler kapalı olduğu için taşı veya taşları göz önünde bulundurmalı ve olmasını dilediğiniz her şeyi canlandırmalısınız. Taşı (sitrin veya kuvars taşı) bir kenara alın ve tüm dilekleri beyaz bir kağıda çizin. Daha sonra dileklerin yazıldığı kağıt yakılır. Kağıt külü ile taşlarınızı gül fidanının altına gömüp sularsınız.

ezgif.com-webp-to-jpg (16)

Taş kullanmayan herkes tüm dileklerini çizer ve aynı şekilde kağıt yakar. Başka bir boş kağıda aşk için Venüs sembolü, sağlık için Eczane sembolü, para için para sembolü çizer, kağıdı katlar, gül ağacına gömer ve sular. Ritüel için ateş, su, toprak ve hava unsurlarını kullanmak esastır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
“Ukrayna, Putin’e suikast girişiminde bulundu…”
Doğalgaz santralinde dikkatleri üzerine çeken diyalog!Doğalgaz santralinde dikkatleri üzerine çeken diyalog!
Erdoğan bana o sözü hatırlattı! "hayatta kalma sorunu..."Erdoğan bana o sözü hatırlattı! “Kalıcılık sorunu…”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku