Fitch Fransa’nın kredi notunu bir kademe düşürerek AA eksiye indirdi

0

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Fitch’in “kötümser” değerlendirmesinin ülkenin emeklilik sistemi de dahil olmak üzere “reformların sonuçlarını hafife aldığını” söyledi. Geçtiğimiz günlerde kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Fransa’nın mali tedbirlerinin, emsallerine göre daha zayıf olduğunu öne sürerek, ülkenin borçlarına karşılık yeni kredi temin etme kriteri olarak “borca ​​elverişlilik” notunu AA’dan AA eksi (AA-)’ye düşürdü.

Fitch, yaptığı açıklamada “Kamu maliyesi ve özellikle yüksek kamu borcu, not için bir zayıflıktır” ifadelerini kullandı. Kurum ayrıca, siyasi çıkmaz ve toplumsal hareketlerin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un reform gündemi için risk oluşturduğunu belirtti. Bu risklerin daha genişletici maliye politikası için veya önceki reformları tersine çevirmek için baskı oluşturabileceği kaydedildi.

Fitch’in değerlendirmesi, Fransa’nın ekonomik büyüme beklentilerinin önemli ölçüde düşük olduğunu, rekabet gücünün zayıfladığını ve kamu borcunda büyük ve kalıcı bir artış yaşandığını belirtti. Bu puanların notun daha da düşürülmesine yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Değerlendirmede ayrıca, Macron’un emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını da içeren reformlarının emeklilik sisteminin mali sürdürülebilirliği için gerekli olduğu vurgulandı. Ancak, emeklilik reformu ve uygulama şekli halkın tepkisini çekmeye devam ediyor.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Fitch’in “kötümser” değerlendirmesini “reformların sonuçlarını hafife aldığını” belirtti. Hükümetin bütçe açığını ve borcu azaltmak için önümüzdeki dört yıl içinde kamu maliyesini düzeltme konusunda “tam kararlılığı” olduğunu vurguladı.

Fitch’in kredi notuna göre AA, “çok yüksek kredi kalitesi” olarak değerlendirilmektedir. AA notu, temerrüt riski beklentisinin çok düşük olduğunu, finansal taahhütleri yerine getirme kapasitesinin çok güçlü olduğunu ve bu kapasitenin öngörülebilir olaylar karşısında kırılgan olmadığını göstermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku