Danimarka’da Kur’an-ı Kerim ve Türk bayrağına saldırı

0

Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Türk bayrağına ve Kuran’a saldırarak provokasyon yaratan İslam düşmanı ve aşırı milliyetçi bir üye, bir kez daha tepki çekti. Twitter hesabından paylaştığı videoda İslam karşıtı pankartlar açan, İslam’a hakaret eden sloganlar atan ve Türk bayrağına saygısızca saldıran provokatörün bu davranışı, Türkiye’de cumhurbaşkanı seçimleri ve 28. dönem milletvekilliği genel seçimleri için Danimarka’da oy kullanmaya giden Türk seçmenler arasında tepki yarattı. Türk vatandaşlarından biri, provokatörü uyardığı sırada Danimarka polisinin müdahalesiyle karşılaştı.

Danimarka’da yetkililerin önceden bilgilendirildiği ve gerekli güvenlik önlemlerini aldığı belirtilen olayda, herhangi bir şiddet olayı yaşanmamasına rağmen Türk vatandaşları tepkilerini dile getirdi. Türkiye’nin olaya karşı tepkisi ve beklentileri Danimarka makamlarına iletilirken, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da bu saldırıları kınadı.

Öte yandan, Danimarka’daki aşırı sağcı Sıkı Yön partisinin lideri Rasmus Paludan, 27 Ocak’ta Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde ve Kopenhag’daki bir cami yakınında Kuran-ı Kerim yakarak provokasyon yaratmıştı. Türkiye Cumhuriyeti makamları da Paludan’ın davranışına tepki göstermişti. İstanbul Barosu No. 2 ise 18 Nisan’da Kopenhag polisine Paludan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku