Çin: Tayvan Pekin ile Washington arasındaki ilişkiler için ‘en büyük tehlikeyi’ oluşturuyor

0

Çin Dışişleri Bakanı China Gang, Tayvan’ın Pekin ile Washington arasındaki ilişkiler için “en büyük tehlikeyi” oluşturduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanı China Gang, Tayvan’ın Pekin ile Washington arasındaki ilişkiler için “en büyük tehlikeyi” oluşturduğunu söyledi.

Yaklaşık 5 yıl aradan sonra Çin’i ziyaret eden ilk ABD Dışişleri Bakanı Anthony Bilinken, Çinli mevkidaşı China Gang ile görüştü.

Çin devlet televizyonu CCTV’nin haberine göre China Gang, Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken’e “Tayvan sorunu, Çin’in çıkarlarının söz konusu olduğu Çin-ABD ilişkilerinde en temel mesele, en önemli mesele ve en önemli tehlikedir” dedi. “.

AFP, Çinli bakanın Pekin ile Washington arasındaki ilişkilerin 1979’dan bu yana “en düşük seviyede” olduğunu belirlediğini bildirdi.

Bu arada Reuters’e göre Blinken, iki ülke arasındaki gerilimi azaltmak için iletişim hatlarını açık tutmanın önemini vurguladı.

Görüşme sırasında, iki bakan bir dahaki sefere Washington’da tekrar görüşme konusunda anlaştılar.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller yaptığı açıklamada, Blinken’in Çinli meslektaşı ile “samimi, olgulara dayalı ve yapıcı görüşmelerde bulunduğunu” söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku