Bu zamana kadar kamuoyuna gösterilmeyen görüntüler! İlk kez paylaşıldı… İşte tarihi Mostar Köprüsü’nün yıkılma anı

0

Mostar Askerler Birliği (JOB) ile Mostar Barış ve Çok Etnikli İşbirliği Merkezi tarafından ilk kez paylaşılan kayıtta, Mostar’da bulunan ve Bosna Hersek’teki savaş sırasında yıkılan köprünün köprünün bulunduğu taraftan çekilmiş görüntüleri yer alıyor. Savunma Konseyi (HVO) birlikleri konuşlandırıldı, halka gösterildi.

“KÖPRÜNÜN EN HASSAS NOKTALARINI GÖSTEREN GÖZLERİNİZE BAKIN”

Yazılı açıklamada, Hırvat askerlerinin köprünün yıkılma anını kaydettiği belirtiliyor: “Görüntü, Hırvat birliklerinin köprünün en hassas noktalarını nasıl hedef aldığını gösteriyor.” ifadeler yer almıştır.

12

Mostar’daki Barış ve Çok Etnikli İşbirliği Merkezi Direktörü Safet Oruceviç, belgeleri tesadüfen bulduğunu belirterek, “Çatışma ve savaş kelimelerini rahatlıkla kullanabilenler videoyu izleyip neler yaptıklarına baksınlar Bosna Hersek” dedi. ve Mostar geçiyor” dedi.

14

Bu arada Mostar yakınlarındaki Hum tepesinde konuşlu Hırvat askerlerinin çektiği videoda, Mostar köprüsünde hedef alınan kurşunların ardından askerlerin Boşnaklara yönelik tebrik konuşmaları ve hakaretleri duyuluyor.

15

TARİHİ MOSTAR KÖPRÜSÜ YENİDEN İNŞA EDİLMİŞTİR

Bosna Hersek’teki en önemli Osmanlı eserlerinden biri olan Mostar Köprüsü, 1566 yılında Mimar Hayreddin’e yaptırılmıştır.

16

HVO topçu birliklerinin 8 Kasım 1993’te başlattığı yoğun topçu ateşine dayanamayan Mostar köprüsü, ertesi gün saat 10.16’da yıkıldı.

17

Yüzyıllardır farklı kültür ve medeniyetleri birbirine bağlayan bu köprünün yıkılması, Bosna’daki savaşa dünya kamuoyunun en büyük tepkisini uyandıran olaylardan biri olurken, birçok ülke sessiz kalmadı.

18

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülke ve uluslararası kuruluşun desteğiyle aslına uygun olarak yeniden yapılan Mostar Köprüsü, 2004 yılında görkemli bir törenle açıldı.

19

İki yanında Mostar Eski Kenti’nin uzandığı Mostar Köprüsü, 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
ABD'de bir alışveriş merkezinde silahlı saldırıABD’de bir alışveriş merkezinde silahlı saldırı
Kılıçdaroğlu dedi Kılıçdaroğlu, “Benim sarayla hiçbir ilgim yok” deyip bağırdı!
Erdoğan Kayseri'de açıkladı!  Aile ve Gençlik Bankası geliyorErdoğan Kayseri’de açıkladı! Aile ve Gençlik Bankası geliyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku