Ay’ın yüzeyine inişe geçen Japon uzay aracı ile bağlantı koptu

0

Japon şirketi ‘ispace’ bir yıl önce fırlattığı M1 uzay aracını Ay’a indirmek için çalışmalar yapmıştı. Bu çalışmalardan birinde uzay aracı başarılı bir şekilde Ay’ın yüzeyine inmeyi başardı. Ancak iniş sırasında araçla yapılan bağlantı kesintiye uğradı. Ay’dan Dünya’ya ulaşması gereken radyo sinyali de ulaşamadı. Uzay aracının yüzeye düşmüş olabileceği düşünülüyor. Şirketten yapılan açıklamada ise araştırmaların devam ettiği ifade ediliyor.

Eğer başarılı olunabilseydi, özel üretilen ilk ay aracı olacak olan M1 uzay aracıyla yürütülen çalışmalar, hayaletimsi bir şekilde sona ermiş oldu. İlginç bir şekilde, diğer ülkelerin Ay’a iniş girişimleri de başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Japon uzay aracı, Atlas kraterine doğru alçalmıştı.

Ay’a gitmek yarışında NASA gibi ulusal uzay ajansları yanı sıra özel şirketler de dahil oluyor. Japon şirketi “ispace” da bu şirketler arasında yer alıyor ve önümüzdeki yıllarda ticari amaçlı bir dizi uzay aracı fırlatmayı planlıyor. Bu uzay araçlarını, 2,3 metre yüksekliği ve 2,6 metre genişliği ile oldukça küçük bir robot taşıyacak. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ve Tomy adlı oyuncak şirketi tarafından üretilen robot, Ay’ın yüzeyinde araştırmalar yapacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku