Avrupa Birliği, yabancılar için serbest dolaşımı kolaylaştırmaya hazırlanıyor

0

Avrupa Parlamentosu, AB üyesi olmayan ülkelerden gelen yabancıların uzun süreli ikamet statüsü için gereken süreyi 5 yıldan 3 yıla indirme niyetini açıkladı. Mevzuatın Şubat 2024’e kadar kabul edilmesi gerekiyor ancak göç sorunu nedeniyle siyasi gruplar arasında çıkan tartışmalar hükümetlerin süreci yavaşlatmasına neden olabiliyor.

AB’de uzun süreli ikamet statüsü elde etmek için yabancıların bir AB üye ülkesinde en az beş yıl yaşamış olmaları gerekiyor. Hesaplamalarda 6 ay kesintisiz yurt dışına çıkmama ve yurt dışında geçirilen toplam sürenin 10 ayı geçmeme şartı aranıyor. Yabancıların ayrıca sağlık sigortası yanı sıra istikrarlı ve düzenli ekonomik kaynaklara sahip olduklarını kanıtlamaları gerekiyor. Bazı üye devletlerde dil yeterlilik sınavını geçmeleri ve yaşadıkları ülkeye entegre olduklarını göstermeleri de gerekiyor.

AP’nin önerisiyle değişen konular ise bu sürenin 3 yıla düşürülmesi ve yabancıların farklı üye devletlerde kalışlarını birleştirme olanağına sahip olması. Bu değişikliklerle uzun süre AB’de ikamet eden AB dışı vatandaşların entegrasyonunun kolaylaştırılması hedefleniyor. Yeni statü, tüm AB üye ülkelerine kapıları açacak ve yabancılar bu ülkeleri ziyaret edebilecek, iş bulabilecek ve yerleşme imkanlarından yararlanabilecek.

Avrupa Parlamentosu tutumunu açıkladıktan sonra üye devletler düzenlemenin nihai metnini ortaya çıkarmak için AP ile müzakere edecekler. Yeni mevzuatın Şubat 2024’e kadar tamamlanması gerekiyor. Eurostat’ın 2021 verilerine göre AB ülkelerinde 23,7 milyon AB dışı vatandaş yaşıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku