Amazon’dan yapay zeka şirketi Anthropic’e milyar dolarlık yatırım

0

Amazon daha önce Alexa sesli asistanını üretken yapay zekayla güçlendirmeyi hedeflediğini açıklamıştı.

REKLAM

Amazon, yapay zeka şirketi Anthropic’e 4 milyar dolara kadar yatırım yapacağını duyurdu. E-ticaret devi böylece Microsoft, Google ve OpenAI gibi şirketlerin hakim olduğu yapay zeka yarışına girmiş oldu.

OpenAI tarafından geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen ve kısa bir komutla şiir, makale gibi yaratıcı metinler üretebilen chatbot ChatGPT’nin başarısı, alana milyarlarca dolarlık yatırım yapılmasına yol açtı.

Amazon daha önce Alexa sesli asistanını üretken yapay zekayla güçlendirmeyi hedeflediğini açıklamıştı. Şirket, bunun kullanıcıların daha sorunsuz konuşmalar yapmasına olanak sağlayacağını iddia ediyor.

San Francisco merkezli Anthropic, bu alanda lider olarak gösterilen şirketlerden biri ve ChatGPT’nin rakibi olan kendi chatbotu Claude’a sahip.

Amazon CEO’su Andy Jassy, ​​”Anthropic’in ekibine ve organizasyon modeline büyük saygı duyuyoruz ve daha derin işbirliğimiz sayesinde birçok müşterinin deneyimini kısa ve uzun vadede iyileştirmeye yardımcı olabileceğimize inanıyoruz” dedi.

Anlaşmanın bir parçası olarak Anthropic, “görev açısından kritik iş yükleri” için Amazon’un çiplerini ve bulut hizmetlerini kullanacak.

Amazon, kurulduğu 2021 yılından bu yana yüz milyonlarca dolarlık yatırım alan istihbarat şirketinde “azınlık hissesine” sahip olacağını söyledi.

Anlaşma, daha önce bulut hizmetlerini Anthropic’e açan ve şirketin %10’unu satın almak için 300 milyon dolar yatırım yapan Amazon ile Google arasındaki rekabeti yoğunlaştıracak.

Yapay zeka şirketlerinin kullandığı modeller büyük bilgi işlem gücü gerektirir ve Amazon’un AWS ve Google Cloud’u dünyanın en büyük bulut bilişim sağlayıcılarıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku