Almanya: Yeni nitelikli yabancı işçi yasası parlamentoda kabul edildi

0

Hararetli tartışmaların ardından onaylanan yasa, parlamentonun üst kanadında yapılacak oylamanın ardından yürürlüğe girecek.

Almanya parlamentosu, Almanya’da çalışmak isteyen veya Almanya’da çalışmak isteyen AB üyesi olmayan ülkelerden gelen mülteciler için yeni iş fırsatları sunan vasıflı işçiler için vize yasası reformunu onayladı.

Yeni yasa, merkez sağ Hıristiyan Demokrat partiler ve aşırı sağ Almanya için Alternatif (AfD) partilerinin karşı çıktığı oylamada koalisyon ortağı partilerin oylarıyla kabul edilirken, Sol Parti (Die Linke) çekimser kaldı.

Üç koalisyon üyesi parti, uzun tartışmaların ardından nihayet reformlar üzerinde anlaşmaya vardı.

“Yasa Almanya’nın refahını garanti edecek”

İçişleri Bakanı Nancy Faeser**, AB dışından vasıflı bir iş gücünü çekmek için tasarlanan yasanın “ülkeye yeni bir bakıcı getirmek için 17 farklı başvuru formu doldurma zorunluluğunun kabul edilemez olduğunu” söyledi. sözleriyle savundu.

Faeser, oylamadan önce yaptığı konuşmada, uygulamada bürokratik engellerin azaltılması halinde yasanın “Almanya’nın refahını sağlayacağını” söyledi.

Koalisyon ortaklarından Yeşiller adına konuşan Lamya Kaddor, yasayı ülke için iyi haber olarak nitelendirerek, “Göç konusunda başarılı olan ABD veya Kanada gibi diğer ülkelerle rekabet etme yolunda önemli adımlar attık.” dedi.

Sağcı partiler ağır eleştiriler aldı

Yeni yasa tasarısı, oylama öncesinde hararetli tartışmalara yol açtı.

Hıristiyan Demokratlar**,**, Almanca gramer seviyesinin düşürülmesi gibi bazı uygulamaların yalnızca düşük vasıflı işçileri teşvik edeceğini eleştirdi ve yasa tasarısının yabancı misyonlardaki bürokratik tıkanıklığı hafifletmeyeceğini söyledi.

Hristiyan Demokratlar adına konuşan Andrea Lindholz da yeni yasanın iltica prosedürünü bir tür “devlet işi fırsatına” dönüştürme riski taşıdığının altını çizdi.

Aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Parti, yasaya yönelik sert eleştirilerini “Herkes girebilir ama kimse kovulamaz” sözleriyle özetledi.

Sol Parti (Die Linke) adına konuşan Gökay Akbulut, vasıflı yabancı işçilerin kendilerinin ve eşlerinin gelecekte çalışma iznine gerek kalmadan anne ve babalarını ülkeye getirmelerine izin vermesinin iyi olduğunu söyledi. , ancak düşük vasıflı işçiler için bu hakkın olmamasını “iki sınıflı bir göçmenlik sistemi” yaratmakla eleştirdi.

Yasa, parlamentonun üst kanadında yapılacak oylamanın ardından yürürlüğe girecek.

Yasadaki yenilikler neler?

Puan sistemini getiren yeni yasada, Almanya’da çalışmak isteyen yabancıların “Chancenkarte” adı verilen yeni uygulama veya Fırsat Kartı ile 10 üzerinden en az altı puan alması gerekiyor.

Puanlamada Almanca veya İngilizce dil yeterliliği, eğitim durumu, deneyim, yaş ve Almanya ile bağlantılı olma gibi koşullar değerlendirilecektir.

Kanun diploma denkliği açısından da kolaylık sağlamaktadır. Kanunen, en az iki yıllık mesleki deneyime sahip olduğunuzu veya menşe ülkeniz tarafından tanınan bir diplomaya sahip olduğunuzu kanıtlamanız yeterli olabilir. Ayrıca Almanya’dan iş teklifi alan bir kişi, diploması tanınırken bile çalışmaya başlayabilecek.

Nitelikli yabancı işçilerin işe alınmasına ilişkin yeni kurallar, Scholz hükümetinin ülkedeki Alman vatandaşı olmayanların konumunu serbestleştirmeyi amaçlayan politikasının bir parçası. Bu kapsamda Türk vatandaşlarının beklediği vatandaşlık yasasının gevşetilmesi de gündemde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku