Ahmet Şık, Selahattin Demirtaş ve HDP’ye ilişkin sözleri nedeniyle özür diledi

0

Türkiye İşçi Partisi tarafından yapılan açıklamada, eski HDP Milletvekili Ahmet Şık’ın HDP ile ilgili açıklamalarının “niyeti aşan ifadeler” olarak değerlendirildiği belirtildi. Ahmet Şık, sosyal medyada düşen yorumları nedeniyle özür diledi. Birçok kişinin tepki gösterdiği Şık, “Bugün bizi Selahattin (Demirtaş) öldürdü. Güya aynı ittifak içindeyiz. Selahattin’i HDP’den çıkarın, HDP olmaz. Bu ülke sahip çıktı. Bir Türk faşisti ve bir Kürt faşistiyle işim olmaz” şeklinde yorum yapmıştı.

Ahmet Şık, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Fikrimi, niyetimi yansıtmayan bu sözler nedeniyle gücendirdiğim tüm HDP’li ve Kürt halkı arkadaşlarımdan ve TİP’li yoldaşlarımdan en içten özürlerimi sunarım. Konuyu, olayı, olaya müdahil olanları ve bağlamını açıklamaya çalışmadan ortak mücadeleye kadar ve sonrasında tek çabam, barış ve kardeşlik arzumuzu zedelememek ve moralimizi bozmamak olacaktır. Anlaşmamızda somutlaşan umutlar.” dedi.

Türkiye İşçi Partisi ise yaptığı açıklamada, Ahmet Şık’ın sözlerinin partinin görüşlerini yansıtmadığını belirtirken, sözlerinin talihsiz olduğunu ve niyetinin aşıldığını ifade etti. Milletvekili adayı olan Türkiye İşçi Partisi, Yeşil Sol Parti ile birlikte Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bileşenlerinden biridir.

Bu olay, TİP’in 14 Mayıs seçimlerinde kendi adayı ve logosuyla bazı seçim bölgelerinde yer almaya karar vermesiyle başlamıştı. HDP’nin son Eşbaşkanı Pervin Buldan, “Yeşiller ve sol partiler dışında vereceğiniz her oy AKP’nin yararına olacaktır” şeklinde açıklamada bulundu. Ancak TİP Başkanı Erkan Baş, Demirtaş’ı ziyaret ederek, Demirtaş’ın ‘birlik’ mesajını paylaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku