Ağız kokusu diş çürüğü belirtisi olabilir

0


Diş Hekimi Özge Nur Durkaya, diş fırçasıyla düzenli olarak temizlenmediği takdirde dişlerde oluşan bakteri plaklarının asidik bir ortam oluşturduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Oluşan asit diş yüzeyindeki mineralleri çözerek dişte madde kaybına neden olur ve Diş yüzeyinde çürük oluşumunu başlatıyoruz.” Tüketilen gıdalardaki asit, tükürüğün içeriği ve kalitesi, dişlerin yapısı ve çeşitli hastalıkların da diş çürümesine ortam oluşturabildiğini vurgulayan Durkaya, şöyle konuştu: “Diş çürüğü, dış yüzeydeki hücrelerin çözünmesiyle oluşan boşluktur. “Tedavi edilmediği takdirde bu boşluk genişleyerek şiddetli ağrı ve hassasiyet gibi belirtilerle günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir” diye konuştu. Bazı morluklar fark edilmeyebilir.

Diş hekimi Durkaya, dişlerin çiğneme yüzeyindeki çürüklerin çıplak gözle görülebildiğini ancak diş aralarında, sırt ve üst çenede oluşan çürüklerin görülmesinin daha zor olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Diş çürüklerini fark etmemek mümkün değil. Düzenli diş muayenesi yaptırmayan bireylerde diş ağrısına neden olur ve ilerler.” Belirtiler dikkate alınmalıdır. Eskişehir Fizyomer Terapi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi bünyesinde yer alan Fizyomer Denta ünitesinden Diş Hekimi Özge Nur Durkaya, diş çürüğünün belirtilerini şöyle tanımlıyor: “Tatlı, içecek ve sıcak yiyecekler tüketirken sebepsiz yere dişlerde hafif veya keskin bir ağrı hissedilmesi. soğuk.” “Oluşan ağrı, dişlerin renginde gözle görülür değişiklik, leke ve gamze oluşumu, herhangi bir yiyeceği ısırıldığında ortaya çıkan ağrı ve ağızda kötü koku oluşmasıdır” diye açıkladı. “Diş çürüğünü baştan kontrol etmek gerekiyor” Bu belirtilerden birini gördüğünüzde diş hekimine başvurmanız gerektiğini söyleyen Diş Hekimi Özge Nur Durkaya, şunları söyledi: Mevcut belirtilerin ortadan kalkması diş çürümesinin ilerlemesine neden olabilir.İlerleyen çürük ağrıyla birlikte günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir.Aynı zamanda diş yapısının erimesi ilerledikçe tedavi sırasında daha fazla doku kaybı anlamına gelir.Dolayısıyla öyledir. Diş çürüklerini en baştan kontrol altına almak gerekiyor. “Düzenli bakım, sağlıklı beslenme ve düzenli doktor kontrolleriyle diş çürüklerini kontrol altına alabilirsiniz.”


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku