AB’nin enerji tüketiminde yenilenebilir kaynakların payı 2030’a kadar yüzde 42,5’e yükseltilecek

0

Avrupa Birliği, yenilenebilir enerji kullanım hedeflerini yükselterek havadaki karbon salınımını azaltmayı ve Rusya’nın fosil enerji bağımlılığını sonlandırmayı hedefliyor. Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu arasındaki müzakereler sonucunda, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynakların toplam AB enerji tüketimi içindeki payı 2030 yılına kadar %42,5’e yükselecektir. Bu hedef %45’e çıkarılabilir. Önceki hedef %32 idi ve bu oran şimdi arttırılmıştır.

AB üye devletleri ortak yenilenebilir enerji hedefi için katkıda bulunacaklardır. Ulaşım, sanayi, binalar ve ısınma için de yenilenebilir enerji hedefleri belirlenecektir. Yenilenebilir enerji projeleri için izin süreçleri de hızlandırılacaktır.

Yenilenebilir enerjinin kullanımı aynı zamanda ülkelerin fosil enerjiye olan bağımlılığını azaltacak ve havadaki karbon salınımını da azaltacaktır. AB, binalarda kullanılan enerjiye yönelik yenilenebilir enerji hedefleri de belirleyecek.

Çeşitli yenilenebilir kaynakların toplam AB enerji tüketimi içindeki payının artmasıyla, AB ülkeleri ulaştırma sektöründe kullanılan toplam enerjide yenilenebilir enerjinin payını %29’a çıkaracaklar. İmalat sektöründe kullanılan hidrojenin %42’si 2030, %60’ı 2035 yılına kadar biyo-olmayan yenilenebilir enerji kaynaklarından gelerek hedeflenecek.

AB’nin yenilenebilir enerji hedefleri, iklim değişikliğiyle mücadelesine yardımcı olacak ve enerji krizleriyle mücadeleye katkıda bulunacaktır. Yönetmelik, resmi onaydan sonra yürürlüğe girecektir ve AB’nin enerji tüketimi büyük ölçüde yenilenebilir enerjiye dayalı bir yapıya kavuşacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku