AB’de yapısal reformlar ekonomiye ne kazandırdı?

0

Ekonomide sıklıkla kullandığımız yapısal reform terimi tam olarak ne anlama geliyor? Hayatımızı ve bütçemizi nasıl etkiler? Daha da önemlisi, bu reformlar işe yarıyor mu? Avrupa’da bu hafta reel ekonomi

Reel ekonomi bu hafta yapısal reformlara odaklanacak. Bu kelimeler tam olarak ne anlama geliyor ve bütçemizi nasıl etkiliyor? Daha da önemlisi, bu reformlar işe yarıyor mu?

Pierre Moscovici: Avrupa Birliği ve Avro bölgesindeki ekonomik büyümenin o kadar da kötü olmadığını düşünüyorum. Rakamlara bakacak olursak, İtalya şu anda resesyondan çıkmış durumda. İspanya ortalama büyüme hızını aştı.

Tüm bu soruları yapısal reformlardan sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Pierre Moscovici’ye yönelteceğiz. Ardından, diğer ülkelere örnek olan İrlanda ekonomisindeki toparlanmayı ele alacağız ve son olarak Almanya’da uygulanan reformların zamanlamasına bakacağız. Durmak mı yoksa zamanla değişmek mi?

İlk olarak, yapısal reformların ekonominin istikrarını ve büyüme hızını nasıl etkilediğini inceliyoruz.

Yapısal reformlar, ekonomiyi krizler karşısında daha dirençli ve daha istikrarlı hale getiriyor.

Aynı zamanda pazardaki rekabeti artıran bir unsurdur.

Piyasadaki ürün çeşitliliği artar, bu da fiyatların düşmesine neden olur.

Bu sayede uzun vadede şirketler daha fazla insanı işe alarak üretimi ve maaşları yükseltir.

Örneğin, kağıt işgücü piyasası reformları kısa vadede işsizlik yardımlarının maliyetini düşürür ve ücretleri düşürür.

Ancak uzun vadede işsizlik azalır ve firmalar daha esnek bir yapıya girerek daha fazla istihdam sağlarlar.

Bütün bu unsurları eklediğimizde ekonominin güçlendiğini görüyoruz.

İşçiler daha çok çalışıyor ve ücretleri biraz düşüyor.

Fiyatlar düştükçe hane halkı daha fazla tüketiyor.

Firmalar daha sonra sattıkları ürünlerin fiyatlarını yükseltirler.

Özetle ekonomide şu değişimler meydana gelir: firmalar daha fazla mal satar, istihdam oranı artar ve ücretler yükselir. Ekonomik durum genellikle düzelir.

İrlandalılar şanslı! Hükümetin birkaç yıl önceki kemer sıkma politikasından bu yana, İrlanda’nın milli geliri arttı. Bütçe açığı ve işsizlik de azaldı. Şu anda Euro bölgesi ortalamasının altında. Kamu borcu da kapanıyor gibi görünüyor.

Anne Glemarec şimdi İrlanda ekonomisinin başarısının sırrını açıklıyor.

Keogh ailesi nesillerdir Kuzey Dublin’de patates yetiştiriyor. 2011’de siparişler azaldı. Tom ve kardeşlerinin parlak bir fikri vardı. Eldeki stoktan cips yaptılar.

Jeep Keogh Fabrika Müdürü Tom Keogh: “İrlanda’daki kriz sırasında cips yapmaya başladık. Bu işe başlayalı henüz dört yıl oldu ve 27 kişi daha istihdam ettik. 2016 yılında 12 kişi daha almayı düşünüyoruz. Üretimimizin yüzde 15’ini 14 farklı ülkeye ihraç ediyoruz” dedi.

2008 krizi sırasında birçok özel şirket işçi çıkardı, tarım-gıda sektörü hariç tutuldu. Memurlar da işten atıldı veya maaşları kesildi. Aynı zamanda ödenen vergiler artırıldı.

Şubat 2012’de işsizlik oranı %15,1’e yükseldiğinde, Dublin hükümeti bu nedenle ekonomiye müdahale etti.

Amaç, şirketlerin ihtiyaç duyduğu vasıflı işçileri yetiştirmek, yabancı yatırımcıları teşvik etmek ve ihracata yönelik girişimleri desteklemekti. Tıpkı Tom’un şirketi gibi…
Venture Ireland, devlet kurumları tarafından desteklenen 60 şirketten biri…

Venture Ireland İş Geliştirme Müdürü Kevin Sherry: ”İrlanda pazarı küçük olduğu için şirketler de küçük. Firmalar kuruldukları günden itibaren ihracat yapmayı planlamaktadır. Bu şirketlere finansal destek sağladık, işleyişlerinde yardımcı olduk ve uluslararası büyümelerini sağladık” dedi.

2012’den bu yana 136.000 yeni iş fırsatı yaratıldı. Bu şirketlere yüzde 12,5 ile yüzde 25 arasında vergi avantajı sağlandı.

Ekonomist Aidan Regan’a göre bu ekonomi politikası İrlanda’da 30 yıldır uygulanıyor.

Yapısal reformların İrlanda’nın ekonomik toparlanmasına etkisini sorduğumuzda verdiği yanıt çok netti.

Aidan Regan, Dublin Üniversitesi, ekonomist: ”HAYIR. Yabancı yatırım, İrlanda ekonomisinin toparlanmasına yardımcı oldu. Her şeyden önce ihracat malları ve Amerikan çok uluslu şirketleri… Aslında bu görev devlete düşüyor… Girişimcilere ve sanayi politikasına destek çok önemli. Ayrıca, esnek işgücü piyasası ve rekabetçi vergi sistemi de bu gelişmeyi desteklemektedir. Bu yapısal reformlar hükümet tarafından sağlık sektöründe de uygulanmaya çalışılmış, ancak başarılı olunamamıştır.

Bugün birçok İrlanda hükümeti neden bu bankacılık reformlarını uygulamadıklarını ve kemer sıkma politikalarını sona erdirmediklerini merak ediyor.

Şu anda konuğumuz Avrupa Komisyonu’nun Ekonomi ve Ekonomik İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici.

euronews: “İrlanda’nın ekonomik gelişimi hakkında çok fazla konuşma yapıldı. Bu gelişmede yapısal reformların rolü neydi? Ülke ekonomisi daha da dirençli hale geldi.

Avrupa Komisyonu’nun Ekonomi ve Ekonomik İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici: “İkisinin de etkisi olduğunu düşünüyorum. Krizden önce İrlanda açık bir ekonomiye sahipti. Bazı alanlarda uzmanlaşmış ve esnek bir işgücü piyasasına sahip küçük bir ekonomi Ayrıca, kriz nedeniyle bazı vergi reformları yapılmış ve ülke bu mali programı uygulamaya koymuştur. İrlanda’yı kriz programının dışında tutamayız. Ayrıca, emek ve üretim piyasalarında bazı yeni politikalar uygulamaya konulmuştur. Kısacası esneklik ve yapısal reformların birlikte çalıştığını söyleyebiliriz” dedi.

euronews: “Reform sürecinde ekonomi yavaşladığında ülkelere nasıl bir şeyler yaptırılır?”

Pietro Moscovici: “Geçmişte çok şeyle uğraştık ve hala bunlarla uğraşıyoruz. Avro bölgesi için ortak vergi sisteminin tarafsızlığı, mülteci krizi sırasında biraz daha olumlu bir gelişmedir.

Ancak gelecekteki kamu harcamaları ve girişimleri için yeni reformlar yapmamız gerekiyor. Bu konu her zaman aklımda ve bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

euronews: “Kemer sıkma ve sert mali yaptırımlar gibi yapısal reformlara ilişkin kamuoyu algısı nedir?”

Pietro Moscovici: “Mali borç yeniden yapılandırma sürecinin ekonomik büyümeyi yavaşlattığını kabul etmek gerekir. Ancak süreç şimdi farklı. Reformlardan korkmaya gerek yok. Reformlar eşitsizliğe yol açmadı. Aksine… Yatırımlar ve yeni girişimler sürece bağlıdır. İşgücü piyasası reformları da esnek yapıyı iyileştirmiştir. Aynı zamanda insanların kendilerini daha güvende hissetmelerini sağladı.”

Şimdi vatandaşları için büyük bir değişimle karşı karşıya olan bir ülkeye gidiyoruz. Almanya yaşlanan bir nüfusa sahiptir. Geçen yıl ve 2003’ün başlarında bu konuda bazı işgücü piyasası reformları yapıldı. Ancak bu süre zarfında göçmenler ve mülteciler ülkeye akın etti. Şimdi daha büyük bir sorunla karşı karşıyalar. Bu konuyu daha detaylı inceledik. Reformlar devam edecek mi?

Almanya geçen yıl Avrupa’da akıntıya karşı yüzdü. Diğer ülkeler kemer sıkarken, Almanya ülke genelinde yeni asgari ücreti belirledi.

Bu, Marta gibi işçilerin hayatlarını değiştirdi.

Marta, barmen: “Üç yıldır bu küçük işletmede çalışıyorum. Şu anda saatlik ücret artışından çok memnunum. Bu gerçekten havalı!”

Almanya’daki pazar son 10 yılda büyük ölçüde değişti. 2003 reformu “Almanlar işe geri döndü” dedi. Ve böylece oldu. İşsizlik oranı yarı yarıya düştü.

Şimdi geri kalanların durumu iyileştirilmelidir: işsiz gençler, kadınlar ve göçmenler…

Ekonomist Dr. Dierk Hirschel: “Schroeder reformları, 13 yıl önce iş piyasasını yok etti. Her büyük meslek birkaç bölüme ayrıldı ve geçici işlere dönüştürüldü. Bunun için işgücü piyasasında bir değişikliğe ihtiyaç vardı.

Küçük yarı zamanlı işler için sigorta ücreti yok. Yani işveren için daha ucuz ve daha esnektir. Ayrıca fazla mesai kavramına herhangi bir kısıtlama getirmemektedir.

Mühendislik, bilgi teknolojisi ve sağlık hizmetleri gibi vasıflı işlerde yarım milyon işçi açığı var. Şimdiki zorluk, vasıflı işgücünü yeniden eğitmek ve Almanya’da tutmak olacak…

Almanya yakında nüfus planlamasıyla ilgili büyük sorunlar yaşayacak. Ülke yaşlanıyor. Bu da işgücü piyasasını önemli ölçüde değiştirecektir.

David Pothier, Ekonomik Çalışmalar Enstitüsü, Almanya: “Almanya ekonomisi büyük ölçüde ihracata dayalı. Ancak yılın son çeyreğinde olumlu bir gelişme olarak iç piyasadan yoğun bir talep geldi. Bu bir değişim göstergesi ve bunun devam etmesini diliyoruz.”

Bu değişim devam ederken, ekonomiyi ve vatandaşları başka bir zorluk bekliyor. Yaşlanan nüfus, göç sorunu ve iç pazarın canlanması…

Marta gibi insanlar hemen uyum sağlamalı.

euronews: “Almanya çok büyük mali zorluklarla karşı karşıya… Şimdi ne yapmalılar?”

Pietro Moscovici: “Almanya’nın fazlalığı var. Bu oran şu anda yüzde 9 ve bunun büyük bir dengesizlik yaratacağını düşünüyorum. Yatırım hemen yapılmalı. Dolayısıyla mülteci krizi ele alınmalı… Bence mülteci krizi finansal bir fırsat olabilir.”

euronews: “Ülkeye gelen mülteciler nitelikli personel değil mi?”

Pietro Moscovici: “Evet, vasıflı iş gücü geliyor ama tam olarak istediğimiz standartta değil. Ayrıca Almanya’nın yeni işçilere ihtiyacı var. Bunun için eyalet yasaları, dil öğrenimi ve mesleki eğitim konusunda bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bunun için milyarlarca avro gerekiyor. Peki bu fon nereden gelecek? Her şeyden önce yerli kaynaklardan… Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, petrol fiyatlarını yükselterek mülteci krizini finanse ettiğini söylemişti. Bence bu çok önemli bir soru… Bu konuları tartışmamız gerekiyor.

euronews: “Peki, genel olarak Avrupa’dan bahsedecek olursak, ekonomik büyüme için ne yapabiliriz?”

Pietro Moscovici: “Çok fazla risk var. Çin’de neler olduğunu öğrenin. Ayrıca petrol fiyatlarındaki düşüşün de etkisi büyük. Nakit sıkıntımız yok ama şu anda enflasyonun çok düşük olması gelecekte sorun olabilir. Bana göre mülteciler finansal bir tehdit değil…”

“Avrupa Birliği ve Euro bölgesindeki ekonomik büyümenin o kadar da kötü olmadığını düşünüyorum. Rakamlara bakacak olursak, İtalya şu anda resesyondan çıkmış durumda. İspanya ortalama büyüme hızını aştı. Kamu maliyesi gibi başka konulara odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü reform yaparken büyüme oranını da desteklememiz gerekiyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

gaziantep bayan escort antep escort