AB, Kosova ve Sırbistan liderlerini sıcak çatışma ihtimaline karşı acil toplantıya çağırdı

0

AB’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Sırbistan ve Kosova liderlerini çatışma çıkması durumunda görüşmeye çağırdı.

Avrupa Birliği, Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğin hararetli bir çatışmaya dönüşmesi ihtimaline karşı devreye girdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Sırbistan ve Kosova liderlerini görüşmeye davet etti.

Borrell, Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Brüksel’de “acil görüşmeler” yapacağını söyledi.

AB dışında siyaset başkanı Twitter’da “Kosovalı Sırpların katılımıyla kuzeyde acil bir rahatlama ve yeni seçimlere ihtiyaç var. Bu hem bölge hem de AB için son derece önemli.” olarak yazılır.

Kurti ve Vucic’in Borrell ile mi yoksa ayrı ayrı mı görüşecekleri belli değil. İkili, Brüksel’deki görüşmenin programına karşı olduklarını açıklamıştı.

Kurti ile daha önce Brüksel’de tanışmadığını söyleyen Vucic, “Onunla konuşacak hiçbir şeyim yok” dedi.

Vuciç, Kosova polisi ve NATO liderliğindeki barış güçlerine saldırmaktan Kosova polisi tarafından tutuklanan Sırplar serbest bırakılmadan müzakerelerin gerçekleştirilemeyeceğini kaydetti.

Kosova krizi, 26 Haziran’da yapılacak AB dışişleri bakanları toplantısında ve 29-30 Haziran’da yapılacak AB liderleri zirvesinde ele alınacak.

Borrell dört ay önce Sırbistan ve Kosova’nın AB destekli bir planı zımnen onayladığını ve bunun uzun vadeli ilişkileri iyileştireceğini söylemişti.

Kosova-Sırbistan krizi

26 Mayıs’ta Kosovalı Sırplar, Sırpların kuzey Kosova’da yoğunlaştığı Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri kazanan Arnavut belediye başkanlarının seçilmesini protesto etti.

Bölgede protestolar devam ederken, Kosova Polisi ve NATO’nun Kosova Barış Gücü (KFOR) belediye binalarını metal çitlerle çevreledi ve bölgedeki personel sayısını artırdı.

Arnavut belediye başkanlarını korumak için bölgeye gönderilen Kosova polisi ile Kosovalı Sırplar arasında çatışma çıktı: 29 Mayıs’ta belediye binalarını koruyan KFOR askerleri ile Kosovalı Sırplar arasında çıkan çatışmada 30 KFOR askeri yaralandı.

13 Haziran’da polis, KFOR ve Kosova Polisi unsurlarına yönelik saldırıların planlayıcılarından biri olduğu için Kuzey Mitrovica’da Sırp Milun Milenkoviç’i tutukladı. 14 Haziran’da Sırbistan, iki ülkenin sınır bölgesinde Kosova Polisi olduğu belirlenen 3 kişiyi “Sırbistan’da eylem planladıkları” iddiasıyla tutukladı.Kosova, polisin Sırbistan’dan kaçırıldığını savundu.

2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak gören Sırbistan da ordusunu Kosova sınırına konumlandırma kararı aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku