4 evden birinde migren yaşayan biri var

0
Migrenin hayatı tehdit eden bir hastalık olduğunu vurgulayan nöroloji uzmanı Dr. Vugar Jafar, “İş yerinde ve evde ciddi sorumluluklarınız var. Migren baş ağrıları nedeniyle sorumluluklarınızı yerine getiremiyorsunuz. Hastalık can alıyor” dedi.

özellikle Cafer, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sinin yani her 5 kadından, 16 erkekten birinin, 11 çocuktan birinin ve her dört haneden birinin migren hastası olduğuna dikkat çekti.

72 saat süren AĞRI

özellikle Cafer, migrenin toplumda çok yaygın ve sık görülen bir hastalık olduğuna işaret ederek, “Migren ağrısı, kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirmesine engel olan bir durumdur. Genellikle baş ağrıları hafife alınır, migren olma ihtimali düşünülmez. Migren, 4 ila 72 saat süren, genellikle tek taraflı, şiddetli bir ağrıdır.” dedi.

Baş ağrılarına mide bulantısı, kusma veya ışığa ve sese karşı hassasiyetin eşlik edebileceğini kaydeden Dr.

ALTERNATİF TEDAVİ

Genellikle çeşitli şiddetli ağrı kesici ilaçların verildiğini ifade eden Uzm. Cafer, “Fakat bazen hastalarımız her gün ağrı kesici kullanabiliyor. Her gün alınan ilaçların da bazı olumsuz etkileri olabiliyor. Bazı hasta grupları her gün ilaç kullanmak istemiyor. Çünkü her gün ilaç kullanmak zor oluyor.” ve stresördür, bu nedenle alternatif tedavilere yönelmek mümkündür’ dedi.

MİGRAN, SİNİR BLOKU VE MİGREN BOTOKS AŞISI

Migrenin daha spesifik ve uzun vadeli tedavilerinin mümkün olduğunu ifade eden Dr. Migren botoksu Ancak bu tür tedaviler sadece nöroloji ve baş ağrısı uzmanları tarafından yapılmalıdır. Doktor kontrolünde yapılan migren tedavileri uzun vadede oldukça tatmin edicidir.

3 AYDA BİR YAPILACAK

Uzm, “Botoks, migrende ilaçsız tedaviye ek olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir” dedi. Cafer, “Botoks ortalama 3 ay aralıklarla yapılıyor. Tedavi etkisi ilk haftadan itibaren başlıyor. İlk bir yıl içinde tedavi edilmesi tavsiye ediliyor. Özellikle üçüncü dozdan sonra tedavi etkisi yüzde 75’e ulaşıyor. Botoks tedavisinin ciddi bir yan etkisi yok Botoks migreni hamilelerde “Estetik dışında her yaşta yapılabilen bir tedavidir. Estetik botokstan tamamen farklıdır. Yani dozajı, üretim yöntemi ve üretim yeri farklıdır. Bu nedenle migren botoksu mutlaka baş ağrısı uzmanları ve migren tedavisi yapan nöroloji uzmanları tarafından yapılmalıdır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku